Ekonomi

İngiltere’ye yapılan ihracatta ‘CE’, ‘UKCA’ oluyor

Dahil edilen firmalar, çalışmalarının UKCA işareti taşımasına dikkat etmelidir. UKCA’nın İngiltere, Galler ve İskoç pazarına arz edilen mallar için kullanılması gerekecektir.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, İngiltere’nin AB’den ayrılmasıyla birlikte bazı yeni teknik düzenlemelerin getirildiğine dikkat çekerek, “İngiltere Uygunluk Değerlendirme simgesi olan UKCA işareti, CE işareti uygulaması 1 Ocak 2022 tarihinde başlamış ancak olası kayıplar kaybedilmiştir.İngiltere, İskoçya ve Galler’de CE işaretli ürünlerin 1 Ocak 2023 tarihine kadar kabulüne karar verilmiştir.Bu geçiş dönemi 1 Ocak 2024 tarihine kadar devam etmektedir. İngiltere, mağduriyetleri önlemek için olumlu bir tutum sergilemektedir.İhracatçılar, 1 Ocak 2023 tarihine kadar çoğu ürün için AB gerekliliklerine uymaya ve CE işaretini kullanmaya devam edebilecektir.Yeni yaklaşımın kapsadığı mallar için, UKCA işareti 1 Ocak 2024 tarihine kadar ürüne iliştirilmiş bir etikete veya beraberindeki belgeye eklenerek kullanılabilir.”

Birleşik Krallık, Türkiye’nin en değerli ticaret ortaklarından biridir ve en çok ihracat yaptığı 4. ülkedir. Yılın 11 ayında ülkeye 12 milyar dolarlık dış satış yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu